تبلیغات
وبلاگ دانشجویان رشته مهندسی علوم دامی-طیور دانشگاه ملایر 89 - هما به دنا بازگشت
 
درباره وبلاگ


سلامی گرم به همه عزیزانی كه در حال مشاهده و خواندن مطالب این وبلاگ می باشند... .
ما اوایل سال 89 وبلاگی را طراحی كردیم برای گروه علوم دامی - طیور دانشگاه ملایر! كه شرح وظایف آن از این قرار است:
1- جهت اطلاع رسانی بچه های گروه علوم دامی دانشگاه ملایر
2- جمع آوری اطلاعات مورد نیاز شما در مورد رشته علوم دامی
3- قدمی کوچک در راستای افزایش بنیه علمی شما
در صورتی كه از مطالب این وبلاگ استفاده می كنید، حتما نام نویسنده مطلب و منبع آن را ذكر كنید
در ضمن ...
در صورت هرگونه انتقاد یا پیشنهاد یا نظر در مورد نویسنده یا بهبود اوضاع وبلاگ به آدرس ایمیل simorghmu89@yahoo. اطلاع دهید
ممنون از همكاریتون

مدیر وبلاگ : فرید فتحی
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟به نظر شما کدام رشته کارشناسی ارشد مرتبط به علوم دامی بهتر است؟جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
صفحه علوم دامی - طیور در فیس بوک  به ما بپیوندید تماس با ما تبلیغات پیامکی
وبلاگ دانشجویان رشته مهندسی علوم دامی-طیور دانشگاه ملایر 89
رسدی مژده که ایام غم نخواهد ماند - چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند"حافظ"
پرنده هما که از گونه پرندگان نادر و در خطر انقراض است بعد از سالها در منطقه حفاظتشده دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد توسط محیطبانان سازمان حفاظت محیط زیست مشاهده شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتوگو با مهر با اعلام این خبر گفت : پرنده هما که از گونه پرندگان بومی منطقه دنا است سالها بود که مشاهده نشد و گمان می رفت که به طور کلی منقرض شده است در روزهای گذشته توسط محیط بانان سازمان محیط زیست مشاهد شد.


جلیل بادام فیروز در رابطه با تعداد این گونه پرنده درمنطقه دنا گفت: احتمال ما بر این بود که سایه هما برای همیشه از سر منطقه حفاظت شده دنا کم شده اما محیط بانان در گشتهای خود یک جفت از این پرنده نادر را در ارتفاعات بالای منطقه مشاهده کردند.

هما لاشخوری است که بیشتر به یک شاهین عظیم شباهت دارد. طرح مشخص بدن در حال پرواز، این پرنده را از سایر لاشخورها متمایز کرده است. بالهای هما دراز، کمعرض و زاویهدار است و دمی بلند، لوزی شکل و تیره رنگ دارد. سطح پشتی، بال ها و دم آن سیاه مایل به خاکستری و سرش به طور کلی نخودی رنگ است. اطراف چشم و ناحیه پشت منقارش سیاه رنگ است که به یک دسته موی سیاه ریش مانند در زیر منقار منتهی میشود. سطح شکمی نارنجی مایل به زرد و ناحیه سینه به طور واضح نارنجی رنگ است که با بالهای تیره تضاد خاصی را نشان میدهد. گونه نابالغ این پرنده، سروگردنی تیره دارد. این پرنده از لاشخورهای دیگر فعالتر و معمولا تکزی است.طول بال​های گشوده هما در برخی موارد به 270 سانتیمتر میرسد وزن آن نیز به 5 تا 7 کیلوگرم می رسد و طول بدن آن حدوداً 120 تا 125 سانتیمتر است. از بن منقار این پرنده دسته ای پر به صورت ریش روئیده است که به همین علت ، به هما کرکس ریش دار هم می گویند.

پرنده هما که از گونه پرندگان بومی منطقه دنا است سالها بود که مشاهده نشد و گمان میرفت که به طور کلی منقرض شده است در روزهای گذشته توسط محیط بانان سازمان محیط زیست مشاهد شد

هما در زمستان جفت گیری میکند و تک همسر است. لانه هما که از خاشاک ، استخوان و پوست حیوانات ایجاد شده است ، یک و نیم تا 2 متر قطر و حدود 70 سانتیمر ارتفاع دارد که پرنده ماده یک یا دو تخم در آن میگذارد و 55 الی 60 روز بر روی آنها میخوابد. جوجهها که پرهای سیاهرنگی دارند ، 130 روز در لانه میمانند و پس از آن اولین پرواز خود را تجربه میکنند و 5 سال پس از آن به بلوغ رسیده ، آماده جفت گیری میشوند .

این پرنده میتواند تا ارتفاع 4500 متری اوج بگیرید و علاوه بر لاشه جانوران به شکار پرندگان کوچک، مارمولکها و لاکپشتها نیز میپردازد . هما برای خوردن جسد حیوانات روش جالبی دارد به این ترتیب که لاشه حیوان را از ارتفاع زیاد به پایین پرتاب میکند و این باعث میشود لاشه و استخوانهای حیوان تکه تکه شده و خوردن آنها آسانتر شود. هما بیشتر در کوهستانهای مرتفع و دورافتاده زندگی میکند و در غارهای مشرف به پرتگاهها آشیانه میسازد. از دیگر زیستگاههای این گونه زیستی، پارک ملی لار و بمو را میتوان نام برد.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه با اشاره به کم شدن بسیار زیاد تعداد این پرنده در سراسر ایران گفت : هما که یکی از گونههای اساطیری پرندگان ایران است در سالهای دور در منطقه دنا به وفور یافت می شد اما با گذر زمان تعداد این پرنده به دلایل غیر طبیعی کم شد.

بادام فیروز افزود: هما یکی از پرندگان بسیار مفید طبیعت است که با رژیم غذایی خود کمک بسیار زیادی به حفاظت از محیط زیست میکند و نحوه زیست آن معمولأ به صورت انفرادی است اما در صورت جفت گیری تا پایان عمر با همان جفت خود سر خواهد کرد.

هما در افسانههای ایران مانند ققنوس در اساطیر مصر و یونان نزد عامه مردم دارای ارج و قرب فراوانی بود، هما را مرغ سعادت میخوانند و در اساطیر زرتشتی هم از آن با نام «سائنا» یا «سیمرغ» یاد شده است.

بیشتر گونههای عقابها معمولاً از ۲۵ تا ۳۵ سال عمر میکنند، البته در برخی از موارد تا ۴۵ سال و حتی بیشتر هم عمر کردهاند. قلمرو عقاب از پنجاه تا ۱۷۰ کیلومتر مربع پیش بینی کردهاند. آشیانه عقابها بیشتر بر فراز بلندیها، بالای درختان بلند وشکاف صخرهها وکوههای مرتفع وپرتگاهها میباشد و پرنده ای است به شدت منزوی که از انسانها گریزان است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 9 آبان 1389 :: نویسنده : دکتر منافی
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر